کاشت دندان یا ایمپلنت دندان جایگزین مناسبی برای دندان‌های از دست رفته است.

تا چند دهه پیش استفاده از دندان‌های مصنوعی رایج بود اما با پیدایش تکنولوژی ایمپلنتولوژی، استفاده از دندان‌های مصنوعی، رفته رفته کاهش پیدا کرده است. کارکرد آن همچون یک دندان واقعی است و از نظر زیبایی، تفاوتی با دندان‌های طبیعی شما نخواهد داشت.

بعد از جای‌گذاری فلز تیتانیوم درون لثه، پوششی از جنس سرامیک بر روی پایه فلزی قرار می‌گیرد. این پوشش سرامیکی که نقش تاج دندان را ایفا می‌کند با اتصال‌دهنده‌ای به نام اباتمنت، به پایه تیتانیومی، متصل می‌شود.

ایمپلنت دندان جایگزین ریشه‌های دندان می‌شود. ایمپلنت‌ها یک پایه‌ی قوی برای دندان دائمی (ثابت) یا قابل جابجایی ایجاد می‌کنند که با دندان‌های طبیعی شما سازگاری دارند.

ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم خالص است که با بدن انسان سازگاری دارد. شکل آن به‌صورت میله‌ی باریکی است که درون استخوان فک قرار داده می‌شود. امروزه ایمپلنت دندان بهترین جایگزین برای دندان‌های از دست رفته است. نکته‌ی قابل توجه در مورد آن این است که اگر پس از قرار گرفتن در فک به‌طور صحیح از آن نگهداری شود، ماندگاری بسیار بالایی خواهد داشت.

علی‌رغم پیشرفت در زمینه‌ی مراقبت از دندان، میلیون‌ها ایرانی از دندان درد رنج می‌برند، که عمدتاً به علت پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال یا آسیب است. برای سال‌ها، تنها گزینه‌های درمان در دسترس افرادی که دندان‌هایشان را از دست داده بودند، استفاده از پل‌ها و پروتزهای دندان بود. اما امروزه، ایمپلنت دندان در دسترس است.

در طول تاریخ دو نوع مختلف وجود داشته است:

  • اندوستیال (endosteal)
  • ساب‌پریوستیال (subperiosteal)

ایمپلنت اندوستیال به ایمپلنتی گفته می‌شود که درون استخوان قرار می‌گیرد، اما ساب‌پریوستیال ایمپلنتی است که روی استخوان آرواره و زیر بافت لثه قرار داده می‌شود. امروزه دیگر از ایمپلنت‌های ساب‌پریوستیال استفاده نمی‌شود زیرا در مقایسه با ایمپلنت‌های اندوستیال در بلندمدت نتایج ضعیف‌تری داشته‌اند و استحکام کمتری دارند.