manzareh

اشتراک گذاشته شده با :

دندان‌پزشکی زیبایی

ایمپلنت دندان چیست؟

کاشت دندان یا ایمپلنت دندان جایگزین مناسبی برای دندان‌های از دست رفته است.

تا چند دهه پیش استفاده از دندان‌های مصنوعی رایج بود اما با پیدایش تکنولوژی ایمپلنتولوژی، استفاده از دندان‌های مصنوعی، رفته رفته کاهش پیدا کرده است. کارکرد آن همچون یک دندان واقعی است و از نظر زیبایی، تفاوتی با دندان‌های طبیعی شما نخواهد داشت.

بعد از جای‌گذاری فلز تیتانیوم درون لثه، پوششی از جنس سرامیک بر روی پایه فلزی قرار می‌گیرد. این پوشش سرامیکی که نقش تاج دندان را ایفا می‌کند با اتصال‌دهنده‌ای به نام اباتمنت، به پایه تیتانیومی، متصل می‌شود.

ایمپلنت دندان جایگزین ریشه‌های دندان می‌شود. ایمپلنت‌ها یک پایه‌ی قوی برای دندان دائمی (ثابت) یا قابل جابجایی ایجاد می‌کنند که با دندان‌های طبیعی شما سازگاری دارند.

ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم خالص است که با بدن انسان سازگاری دارد. شکل آن به‌صورت میله‌ی باریکی است که درون استخوان فک قرار داده می‌شود. امروزه ایمپلنت دندان بهترین جایگزین برای دندان‌های از دست رفته است. نکته‌ی قابل توجه در مورد آن این است که اگر پس از قرار گرفتن در فک به‌طور صحیح از آن نگهداری شود، ماندگاری بسیار بالایی خواهد داشت.

علی‌رغم پیشرفت در زمینه‌ی مراقبت از دندان، میلیون‌ها ایرانی از دندان درد رنج می‌برند، که عمدتاً به علت پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال یا آسیب است. برای سال‌ها، تنها گزینه‌های درمان در دسترس افرادی که دندان‌هایشان را از دست داده بودند، استفاده از پل‌ها و پروتزهای دندان بود. اما امروزه، ایمپلنت دندان در دسترس است.

در طول تاریخ دو نوع مختلف وجود داشته است:

  • اندوستیال (endosteal)
  • ساب‌پریوستیال (subperiosteal)

ایمپلنت اندوستیال به ایمپلنتی گفته می‌شود که درون استخوان قرار می‌گیرد، اما ساب‌پریوستیال ایمپلنتی است که روی استخوان آرواره و زیر بافت لثه قرار داده می‌شود. امروزه دیگر از ایمپلنت‌های ساب‌پریوستیال استفاده نمی‌شود زیرا در مقایسه با ایمپلنت‌های اندوستیال در بلندمدت نتایج ضعیف‌تری داشته‌اند و استحکام کمتری دارند.

8 نکته از بهترین دندان‌پزشک زیبایی که عمر طولانی به دندان‌پزشکی زیبایی می‌بخشد

چه کسی علاقه ندارد که درمان دندان‌پزشکی زیبایی‌اش عمر طولانی‌تری داشته باشد؟ درهرصورت این کار را برای داشتن آن لبخند بی‌نقص و درخشان و زیبا که ظاهرتان را بهبود می‌بخشد انجام می‌دهید. 

حداقل دو بار در روز مسواک بزنید:

بدیهی است که مسواک زدن دندان‌ها برای سلامت دهان و دندان خوب است. سعی کنید دو بار در روز مسواک بزنید و نتایج آن را مشاهده کنید. طبیعتاً احساس رضایتی را که همیشه به دنبال آن بوده‌اید، احساس خواهید کرد. همچنین پس از خوردن مواد غذایی شیرین و چسبنده هم مسواک بزنید چون تأثیرات آن‌ها فقط در صورت بلافاصله مسواک زدن از بین می‌رود.

اگر شیرینی دوست هستید باید بیشتر مراقبت کنید:

کسانی که عاشق شیرینی هستند باید بیشتر مراقب دندان‌هایی باشند که کار زیبایی روی آن‌ها انجام شده است. مسواک زدن دندان‌ها  و استفاده از نخ دندان پس از خوردن مواد قندی یکی از ساده‌ترین کارهایی است که می‌توانند بدون دردسر انجام دهند.

علاوه بر این، مراجعه منظم و زودبه‌زود به دندان‌پزشک هم ضروری است.

اگر پس از خوردن شیرینی به‌خوبی از دندان‌هایتان مراقبت کنید، احتمالاً برای مراجعه به دندان‌پزشک بیشتر از حد معمول ضرورتی احساس نخواهید کرد اما کمی مراقبت بیشتر ضرری ندارد. پس اگر پرزهای چشایی‌تان اولویت دارند، بهتر است هم‌زمان محتاط هم باشید. مطمئناً نمی‌خواهید این لبخند سفید و درخشان و زیبا را که درمان‌های زیبایی به شما بخشیده از دست بدهید.

نوشیدنی‌های قندی و اسیدی هیجان‌انگیز هستند اما سلامت دهان و دندانتان را به خطر می‌اندازند:

شکی نیست که نوشیدنی‌های قندی اسیدی فوق‌العاده‌اند. اما واقعیت این است که دندان‌هایتان به‌شدت پرزهای چشایی‌تان آن‌ها را دوست ندارند. دندان‌پزشک زیبایی‌تان هم همین‌طور.

اگر بخواهیم صادق باشیم باید بپذیریم که این نوع مواد غذایی، دندان‌هایتان را ضعیف می‌کنند. درمان‌های زیبایی‌تان هم در این قایق سوارند. آن‌ها هم رابطه شما با نوشیدنی‌های اسیدی قندی را دوست ندارند. پس بهتر است تا حد ممکن از آن‌ها دوری کنید.

نی مسیر مستقیمی می‌سازد، از آن استفاده کنید:

برای نوشیدنی‌های اسیدی قندی یا نوشیدنی‌های تیره لک کننده فقط می‌توان از نی استفاده کرد. نی از تماس این نوشیدنی‌ها با دندان‌هایتان جلوگیری می‌کند و اخلالی هم در حس کردن مزه‌ها ایجاد نمی‌کند.

با این راه هم خوشمزگی و هم راحتی را احساس خواهید کرد. مگر نه؟

محافظ دندان، وسیله فوق‌العاده‌ای برای افزایش طول عمر دندان‌هاست:

برای کسانی که عادت دارند هنگام خواب دندان‌هایشان را روی هم بسابند، محافظ دندان، نجات‌دهنده دندان‌های درمان شده‌شان است. آن را در دهان قرار دهید و به‌راحتی بخوانید.

اگر از محافظ دندان استفاده کنید دیگر لازم نیست نگران عادات شبانه خود باشید.

از مواد غذایی چسبنده و آسیب‌زننده بپرهیزید:

هر نوع مواد غذایی که به دندان‌ها می‌چسبد برای دندان‌های طبیعی و درست‌شده‌تان خوب نیستند. مواد غذایی سفت هم برای دندان‌های طبیعی و درست‌شده‌تان خوب نیستند. این نوع مواد غذایی ممکن است دندان‌های درست‌شده‌تان را بشکنند. پس برای حفظ لبخند سفید و درخشانتان تا حد ممکن از مصرف آن‌ها دوری کنید.

بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید:

بهداشت دهان و دندان اهمیت دارد. خواه دندان‌های طبیعی‌تان باشد یا دندان‌های کارشده، بهتر است از آن‌ها به‌خوبی مراقبت کنید. هر طور که از آن‌ها مراقبت کنید بر ظاهرتان تأثیر می‌گذارد.

هیچ‌وقت مراجعه به دندان‌پزشک را به تأخیر نیندازید:

در نهایت اینکه همه ما می‌دانیم دندان‌پزشکان غیر قابل جایگزینی هستند. حتماً چکاپ‌های منظم داشته باشید و هر وقت هم مشکلی در دندان‌هایتان احساس کردید حتماً به دندان‌پزشک مراجعه کنید.